sobota 26. apríla 2014

Trendy I.

Trendy sú všade a vo všetkom. Trendy sú skrátka cool. Niekedy sú prospešné a niekedy sú to úplné hlúposti. Bez ohľadu na to, či sa nám to páči alebo nie, niektorým sa musíme prispôsobovať a niektoré musíme ignorovať. Najlepší variant je, ak trendy vytvárame. Bohužiaľ musíme sa zmieriť s tým, že pri vytváraní trendov budeme musieť čeliť konkurencii a môže sa nájsť človek, alebo skupina ľudí, ktorí nás ako tvorcov trendu preskočí.

Pár príkladov:
Zhruba pred troma rokmi som mal predstavu, že budem schopný vytvoriť koncept najlepšej traders network. Vytvoril som koncept a navrhol som veci, ktoré v tej dobe neexistovali v žiadnej so zabehnutých sietí. Boli to pekné nápady, ktoré sa týkali podľa mňa unikátneho riadenia rizika v kolektívnom obchodovaní, ochrany kapitálu investorov a systém virtuálnych hedge fondov. Chcel som svoje nápady realizovať, ale nenašiel som nikoho, kto by to bol so mnou schopný, alebo ochotný urobiť.Snažil som sa v rámci možností celkom veľa, ale určite nie dosť.  Povedzme, že sa zatiaľ  nenašiel žiadny provider, ktorý by tieto veci do svojho systému implementoval. Konkurencia však vzrástla na toľko, že som celý projekt presunul do HOLD módu. V čase, keď som systém navrhoval, by som dokázal narátať 5-6 sietí, ktoré ovládali celý trh. Dnes je sietí asi 60 a je dosť neefektívne venovať čas tomu, čo má malú šancu na úspech. A tak som to zabalil. Minimálne na určitý čas.

V tradingu platí jedno porekadlo, ktoré vystihuje, prečo je na trhu taká obrovská percentuálna disproporcia medzi úspešnými a neúspešnými obchodníkmi. (Pre tých čo nevedia o čom hovorím, ide o štatistický údaj brokerských spoločností, ktorý hovorí, že 95-90% účastníkov trhu stráca). Tento údaj nie je presný a nikdy nebude, pretože niekto ráta novootvorené účty a niekto len trading účty a tak podobne. Každopádne disproporcia je obrovská. A to porekadlo?

Winners never quit and quitters never win.

V súvislosti s mojím konceptom siete, by to teda mohlo vyzerať tak, že som sa vzdal svojej vízie. Ale myslím, že to tak úplne nie je. Skrátka som jej len priradil inú prioritu. Okrem prvého a najdôležitejšieho pravidla mám totiž ešte jedno. Moje vlastné. Musím povedať že toto pravidlo je podrobené rokmi testov a nie každý s kým som sa o ňom bavil, ho pokladal za správne J.    

Profitabilita v tradingu je priamo úmerná tomu, či sa dokážeš dostatočne rýchlo rozhodnúť, čomu venovať čas a čo pustiť k vode.

Trading, ale aj hocaký iný biznis, je podľa mňa proces učenia. To, že si má človek vytýčiť stratégiu a tú konzistentne obchodovať sa dočítate na každej webovej stránke a dozviete na každom jednom seminári pre začiatočníkov. Disciplinovane nasledovať stratégiu a zdokonaľovať trading skills sa berie ako univerzálna dogma, ale nie je to nič iné, ako nasledovanie hlúpeho trendu. Problémom tohto postupu je, že stavia na hypotéze, že si nováčik bude schopný navrhnúť stratégiu, ktorá bude mať relevantnú výhodu a bude postavená na štatistickej vzorke. Prax je ale taká, že skutočne nikto nedokáže svoju prvú stratégiu navrhnúť tak, aby vôbec mala nejakú fundamentálnu výhodu. To, že by rovnaký nováčik dokázal vyhodnotiť relevanciu stratégie a prebrať ju od niekoho iného je úplne rovnako nepravdepodobné.

To čo sa deje v hlave nováčika „architekta“ je to, že si vyberie z trhu informáciu, o ktorej je presvedčený, že je tá pravá a dá jej prioritu, ktorú si informácia väčšinou nezaslúži. Následne sleduje koreláciu tejto informácie z distribúciou profitov v histórii a keď mu štatistická vzorka ukáže pozitívny výsledok, tak je nadšený, že je to presne to pravé, čoho sa má držať. Vo väčšine prípadov je ale zjavné, že táto korelácia nemá fundamentálny význam. Je to niečo ako korelácia medzi nárastom akcií AAPL a smerom migrácie slonov v Afrike, predpovedanie nárastov a poklesov trhu podľa astrológie alebo sledovanie nadhodnotenia alebo podhodnotenia Eurodoláru  pomocou indikátoru RSI. Sú to hlúposti a skôr či neskôr na to každý príde, a vtedy je čas sa pohnúť ďalej. Väčšinou je to však aj čas, kedy už na to nezostáva ani energia a ani peniaze.


That’s it -That’s quit.

Trendy v súťažiach a moje teórie:

Minulý mesiac som dostal zaujímavú otázku od Doireann Mcdermott (novinárka, ktorá pracuje pre Dukascopy Bank). Téma bola moja historická performance v Traders conteste DFC.  Fakt je ten, že som bol v roku 2012 prvý v rankingu, v roku 2013 som dopadol zle, a rok 2014 vyzerá že budem opäť na popredných priečkach. Doireann sa ma pýtala, čím si tieto Ups and Downs vysvetľujem. Nuž pre mňa to rozhodne nie je veľká záhada a nepotrebujem hľadať vysvetlenia. Celý rok 2012 bola súťaž nastavená tak, že ten kto bol v top 20 tak dostal peniaze. Ja som sa hore pohyboval skoro stále, ale nikdy som nebol v top 3. Ani jeden jediný mesiac. Učil som sa ako súťaž funguje a znamenalo to, že som za stabilnú performance nebol ohodnotení úplne podľa svojich predstáv. Naopak v súťaži sa vytvoril trend, že dosahovanie dlhodobej performance je neefektívne a chlapci, ktorí obchodovali "Ninja" spôsobom prvý týždeň a potom ďalšie tri len betónovali svoje pozície, si prišli na pekné peniaze. Ja som to chcel skúsiť tiež, ale nešlo mi to a tak som sa na to v podstate vykašlal. Namiesto toho som začal robiť analýzy, a dá sa povedať že v TA conteste som vytvoril trend ja. Vyhrával som stále, každý mesiac a moje profity s TA súťaže veľmi rýchlo prekonali tie s traders contestu. V 2014 si DFC team uvedomil, že idú úplne špatnou cestou a že potrebujú zmeniť pravidlá aby dokázali prezentovať dlhodobú performance a aby nerozdávali peniaze len tak. V 2013 začali dlhodobú performance odmeňovať finančne. Pred 3 mesiacmi zrušili niekoľko pravidiel, ktoré pomáhali Traderom  „hackovať“ systém súťaže. Uvedomil som si, že je čas vrátiť sa spať. A toto je výsledok: V kolonke trader contest pribudli dve veľmi pekné čísla.


Zatiaľ to nevyzerá až tak zaujímavo. Zaujímavé to bude, keď  sa v Júli započítajú bonusy za dlhodobú performance. Myslím si, že po tomto dátume sa už toto moje malé hobby nebude zdať zas také malé. Už sa celkom teším na tie dane, čo budem musieť zaplatiť, keď si tie peniaze nechám pripísať na účet. Ale spať k trendom. Ako som už spomínal aj v súťažiach sa objavujú trendy. V TA conteste som vytvoril trend a po tom, ako ho začali ostatní súťažiaci kopírovať mi vznikla konkurencia, ktorá ma skôr či neskôr zabije, takže z tejto súťaže sa po čase pravdepodobne stiahnem. V traders conteste stanovili nový trend práve nové pravidlá a už v treťom kole je jasne vidieť, že je tam konkurencia vysoká, ale tu sa o výsledky nebojím a navyše prize funding je fakt veľký, nejak sa oň s chlapcami podelíme. Najzaujímavejší je pre mňa signal provider grand prix, pretože ide o dlhodobú performance. Mám ešte dve možnosti kam sa presunúť a to je strategy contest ( algoritmické obchodovanie ) a Binary contest ( moja obľúbená exotika). Article contest (písanie článkov) v podstate ako súťaž ani neberiem. To robím len pre zábavu a preto aby som sa naučil písať. To je pre mňa asi najväčšia sranda. Ešte keby som tak mal čas odovzdávať články do deadlinu J

Takže to bolo moje malé zamyslenie nad trendami z pohľadu človeka nezávislého na finančnom biznise. Nabudúce Vám napíšem niečo, čo bude možno oveľa zaujímavejšie. O trendoch vo finančnom biznise očami človeka prudko zainteresovaného J.

Článok bude trendoch a o tom, čo ľudia z biznisu považujú za trendy, hoci v konfrontácii z realitou vyzerajú ako posledný „Fool“ ktorý naskočí do bubble trendu pred tým ako sa trh zrúti.     

13 komentárov:

  1. Mám otázku: máte na stránke reklamu IRONFX máte skúsenosť s týmto brookerom? Článok trendy je veľmi kvalitné čítanie. Určite je pravdou to čo píšete, človek ktorý je úzko zainteresovaný na príjme z obchodovania a nezainteresovaný na príjme z obchodovania. Určite, ale väčšina kvalitných obchodníkov v súťaži má príjem len z obchodovania alebo z obchodných provízií.Kedy to všetko zvládate, keď to nie je Váš hlavný príjem? Máte môj obdiv.
    Mohol by ste nám priblížiť aké to bolo pri rozhovore v dukascopy.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Reklama, ktora sa zobrazuje na stranke je vecou Googlu a jeho Adds, takze ja so ziadnou z tych firiem, ktore sa zobrazuju na mojej stranke nic nemam. Z Ironom mam skusenost len malu. cca pred 3 rokmi som si u nich otvoril ucet, ale kedze menili swapy podla toho, ako sa im chcelo, tak som s nimi nerealizoval ziadny obchod. brokerov si velmi dokladne vyberam podla toho co potrebujem.

    Beriem sutaze ako prijemny sposob zarobit si slusne peniaze a kedze moja praca velmi uzko z tradingom suvisi, tak to nie je pre mna az taky problem. Na obchodovaní som zainteresovany v celku dost, ale sutaziam venujem minimum casu. Obchodov otvorim v mesiaci len zopar. Stiham to tak, ze pracujem skoro stale a cez vikend sa obcas bavim sutazenim. Rozhovor bol prijemny, aj ked nemam velmi rad publicitu. Obcas nieco napisem pre Dukaskopy do researchu a obcas spravim rozhovor alebo webinar. Celkom ma to bavi ale neplanujem sa zapajat do tychto aktivit pravidelne. rozhovory robim len ked ma poziadaju.

    OdpovedaťOdstrániť
  3. píše sem ešte niekto?

    OdpovedaťOdstrániť
  4. blog pisem ja, a komenty kto chce :)

    OdpovedaťOdstrániť
  5. čo si myslíte o riadení rizika?
    Je nejaké maximálne riziko, ktoré ste ochotný podstúpiť? Čo znamená, vo Vašom ponímaní, že riadite riziko? To že otvoríte 5 obchodov a máte celkové riziko nastavené To znamená u vás jeho riadenie?

    OdpovedaťOdstrániť
  6. Ste veľmi dobrý trader(výborný). Vaša myšlienka je perfektná, chcete sa angažovať podľa všetkého cez veľkú spoločnosť, čo tak osloviť traderov z Vášho okolia a tu nájsť priestor? Tam nie je ochota, alebo tam chýba skúsenosť?

    OdpovedaťOdstrániť
  7. Píšem v dukascopy, že som gembler, ale to neznamená že som až imbecil. tak ako vy chcete zarobiť tak chce zarobiť ďalších cca1000 čo nie je až tak veľa. Určite ste si toho vedomí. Prosím Vás skúste priblížiť to čo teraz pociťujete? Po týždni stratiť 100000?

    OdpovedaťOdstrániť
  8. riadenie rizika je prilis komplikovana tema, neda sa to popisat v jednej vete, ale pisal som clanok tak si ho mozete pozriet na dukascopy. Az taky vyborny trader niesom, som priemer. :) Neviem co myslite tym angazovat sa a tu najst priestor. Ja v traddingu pracujem . uz dlhsi casale priznam sa ze tej otazke nerozumiem.

    v sutazi nic nepocitujem, nemam vobec cas sa tym zaoberat. ked som hore je to fajn a vyhra potesi, ked som dole a nemam sancu ist hore, vobec to neriesim.

    OdpovedaťOdstrániť
  9. Nepociťujete nič, tento rýchlý pád bude mať za následok nejakú zmenu v obchodovaní? Budete naďalej ukazovať svoje mesačné obchody? Verím , že vám nevyšla určitá predikcia, ako ju vidíte teraz z odstupom času? Tý čo na Vás vsadili ako na koňa pri social tradingu sa určite viac či menej pri vás sklamali.

    OdpovedaťOdstrániť
  10. myslim, ze ste celu tuto moju aktivitu asi trosku spatne pochopili. ja sa v prvom rade sutazami bavim a to, ze z nich mam nejake peniaze je fajn , ale ked nahodou nepride mesacne 2000$ tak sa svet nezruti :). niekedy sa zadari a inokedy nie. to, ze mi nevysla nejaka predikcia je jasne , ale pravdu povediac, ja tieto veci nedrzim v hlave . nezalezi na tom.

    moje obchody zverejnovat budem, tak ako som to napisal v poslednom blogu (http://airmike-trading.blogspot.cz/2014/05/important-announcement.html), ale ako ste si iste vsimli, momentalne neobchodujem performance ale nahanam objem. takze nemam ziadne zaujimave obchody ani analyzy, len sa snazim dosiahnut objemovy ciel. skutocne si nemyslim, ze by niekoho malo zaujimat ako to robim, pretoze je to z hladiska tradingu a analyz uplne irelevantna zalezitost. hned ako dosiahnem target 125M mozem znova svoje myslienky prezentovat, ale dovtedy je to proste o niecom uplne inom. poslednych 500-600 trejdov mam priemerny profit 0.3pipu na obchod. vela ludi, ktori nerozumeju preco to robim, by mohlo mat spatnu predstavu, ze je to to, co by mali robit. nechcem nikoho privadzat k spatnym zaverom. odkedy som zacal obchodovat objem, spravil som 90 milionov este mi chyba 10 do naplnenia targetu. potom mozem pokojne robit to, co som robil predtym (pisat analyzy a zverejnovat obchody), ale teraz to skutocne nema vyznam a uprimne, chcem sa vyhnut tomu aby som niekomu, kto moje blogy ani necital neuskodil.

    to ci na mna niekto vsadza na social trading skutocne nieje to co ma najviac zaujima. tu sutaz je loteria a kazdy do do nej ide o tom vie, neriskuje nic a moze vyhrat 500$. mam jedneho staleho supportera v tej sutazi, a bol som s nim na pivo v nedelu a mozem vam povedat, ze ho vobec netrapi, ze mi nevysiel mesiac. pretoze vie, ze v dalsich mesiacoch mi nejaky ten mesiac vide a on zase vyhra. a o to ide :).

    OdpovedaťOdstrániť
  11. asi sa budem trosku opakovat, ale skutocne treba tieto veci brat v kontexte s tym ze je to hobby. Zacal som si pisat blog preto, lebo som chcel ukazat , ze ked sa nahodou niekto rozhodne vzdelavat v tradingu, tak na to nepotrebuje skutocne vela penazi. moze zacat od nuly. urobil som si koncept a za par mesiacov mam na ucte asi 23-24 tisic dolarov. pre niekoho je to vela penazi a pre niekoho to nieje nic. kazdopadne na zaciatku bola nula a o to ide. da sa zarobit a da sa zacat z nicoho.

    vela ludi sa velmi chybne domnieva, ze toto je nejaka snaha ukazovat ludom ako maju postupovat a co maju robit, ak sa chcu venovat tradingu na urovni. beru to skratka velmi seriozne , ako by to bol seriozny trading. a ja stale musim opakovat ze nieje. nikoho neucim a nikomu neradim. jedine co prezentujem je urcity postup, ako sa da zacat. ak sa niekto chce tradingu venovat na urovni. nebude sa zaoberat nejakym hobby clankom a rozhodne nebude chodit na seminare o obchodovani pre zaciatocnikov. seriozny trading vyzaduje ovela viac. studium financnej matematiky a staz alebo junior job v nejakom prop shope je dobry zaciatok, ale o tomto nieje ani moj blog a ani moja snaha zarobit si par tisic na sutaziach. nebudem predstierat ze moje aktivity maju byt navod ako na to. to by bol nezmysel a myslim, ze kazdy triezvo rozmyslajuci clovek by to mal chapat.

    OdpovedaťOdstrániť
  12. ak mi môžete poradiť, aj vy ste takúto stáž absolvoval? Ak to nie je tajomstvom, kde na Vašom blogu nájdem o tom niečo? Pre mňa je 20tis dolárov veľa peňazí. Nerozumiem celkom tomu objemovému obchodovaniu. Zarábate nielen na vstupoch ale aj na malých profitoch? Tie objemy čo obchodujete sú obchodované ručne? Potrebujem poradiť, začiatočníkom som bol pred pár rokmi ale cítim sa byť ním stále, len z trocha väčším nadhľadom. Určite jeden nezdarený mesiac nič neznamená, ak sa nebude opakovať.

    OdpovedaťOdstrániť
  13. ja som neabsolvoval staz ale pred par rokmi som absolvoval trening program na zaklade ktoreho som sa potom dostal na poziciu tradera. vyslovene tajomstvo to nieje ale nepisal som o tom nic. kazdopadne to je standardny a vseobecne znami postup ako sa to robi.

    objemove obchodovanie - treba si precitat podmienky sutaze. ani dukascopy tie peniaze nerozdava zadarmo.

    Ja sa na edukacnemu podnikaniu nevenujem. a nechystam sa zacinat. moj nazor je taky, ze ak niekto skutocne chce, dokaze najst plnohodnotne informacie na internete.

    OdpovedaťOdstrániť